Kompaktomaty jsou základním nářadím v klasických – orebných agrotechnických postupech. SMS CZ nabízí spolehlivé nářadí pro všechny půdní podmínky.
Kompaktor SEVERIT
je určen zejména pro předseťovou přípravu půdy v klasické agrotechnice, tzn. převážně po orbě, případně mělčím zpracování. Není naopak vhodný ke zpracování půdy s vyšším podílem rostlinných zbytků na povrchu, neboť má omezenou průchodnost tohoto materiálu.
Standartní sestava pracovních orgánů, které lze kombinovat (viz. obrázek) a celková robustnost konstrukce zajišťují vysoký uživatelský komfort, tj. provozní spolehlivost a jednoduchou obsluhu při vysoké kvalitě práce.
Nesené kompaktory v provedení L jsou určeny pro intenzivní a hlubší zpracování půdy (až do 20 cm). Tomu odpovídá i nadimenzování konstrukce kompaktoru a v důsledku i vyšší nároky na tažný prostředek.
Hloubka zpracování seťového lůžka se plynule seřizuje vertikálním pohybem střední radličkové sekce, přičemž míra zahloubení je dána druhem použitých radliček od 0 – 18 cm.
Polonesené verze mohou být vybaveny tříbodovým závěsem, na který je možno agregovat další nářadí zpracovávající povrch ornice (v letních měsících to mohou být těžké vály Cambridge na rámu CVUx), nebo libovolný secí stroj. V takovém případě je možno osadit pojezdovou nápravu flotačními koly.
Anglický pěch HELIOS
Anglický pěch je nářadí pro předseťovou přípravu v podmínkách těžkých půd a klasickém orebním agrotechnickém postupu. Anglický pěch zvládá účinné zpracování přeschlých jílovitých půd a je garantem efektivního zvládnutí předseťové přípravy zejména v letním období.
Základním pracovním orgánem je dvojice těžkých pěchů v provedení tzv. doubledisc (DD), které vysokou váhou a ostrou hranou zpracují jakoukoliv přeschlou a tvrdou půdu.
Před dvojicí valů jsou dva stupně rovnání povrchu.
- Radlicová sekce s radlicemi ve dvou řadách a osovým rozestupem 330 mm zajišťuje hrubé zpracování a rozprostření ornice. Tato sekce je plynule svisle polohovatelná, a to při práci stroje. To umožňuje její pohotové vyřazení v případě zpracování mokrých míst.
- Pružný smyk provádí především účinné rovnání povrchu před pěchem. Je sestaven z tuhých plochých per jejichž sklon je polohovatelný v pěti stupních a rovněž přítlak na provrch lze zvyšovat ve stupních pomocí hydroklipů na hydraulických válcích. Těmi se smyk zapojuje nebo vyřazuje z práce a to za provozu v případech, kdy je třeba zajistit průchodnost např. většího množství slámy. Za pěchem je jednořadý, výškově polohovatelný zavlačovač tvořený pruty o průměru 12 mm.